Terepi útmutató - kétéltű- és hüllőfajok megfigyeléséhez
Mivel Magyarország összes kétéltű- és hüllőfaja védett, ezért a megfigyelésük csak bizonyos keretek között végezhető. Honlapunk célja az adatgyűjtés, de nem minden áron! Úgy gondoljuk, hogy néhány jó tanácsot adhatunk e téren leendő adatgyűjtőinknek.
Az adatgyűjtés során törekedni kell az egyedek és környezetük minimális zavarására!
A hüllők és kétéltűek által búvóhelyként használt tereptárgyak bolygatásával ugyan könnyebben megtalálható egy-egy példány, de ez fokozott zavarást jelent, amire senkit se bíztatnánk. Passzív szemlélőként, kis türelemmel is lehet hasznos megfigyeléseket tenni, míg a bolygatással akár száműzhetjük is őket az adott területről.
Egyes fokozottan védett területek látogatása engedélyhez kötött, vagy csak illetékes természetvédelmi őr jelenlétében lehetséges. Terület bejárása előtt tájékozódjunk a tulajdoni viszonyokat és a védettségi státuszt illetően. Magántulajdonú területek esetében csak a tulajdonos beleegyezésével végezzünk felmérést. A számunkra történő adatgyűjtés senkit sem mentesít a vonatkozó jogszabályok alól!
Védett állatok megfigyelése nem engedélyköteles, de a megfogásukkal, megmérésükkel végzett kutatás már az. Ezért senkit se kérünk arra, hogy engedély nélkül megfogja vagy megmérje az észlelt egyedeket!
A megfigyelést alátámasztó fotó fontos, de a fotó elkészítése nem szabad, hogy az állat jelentős zavarásával járjon! Az állat megfogásával készülő képeket nem támogatjuk!
A kétéltűek körében felbukkant kitridgomba terjedését előzzük meg felelős magatartásunkkal! Ha mindenképp szükséges a kétéltűek megfogása, akkor azt csak steril gumikesztyűben tegyük! Amennyiben több helyszínt látogatunk végig, akkor a helyszínek között fertőtlenítsük a ruházatunkat, különös tekintettel a lábbelinkre, valamint az esetleges gyűjtő- és mérőeszközeinket! A fertőtlenítés helyes kivitelezésére vonatkozó részletes tanácsokat olvashatnak a témával foglalkozó honlapon.